Yalova

Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Yalova, Marmara Bölgesinin güneydoğusunda kalır. Denizden yüksekliği 2 metre olan şehir yüzölçümüyle ülkemizin en küçük ili olma özelliğine sahiptir. Yalova nerede? 39-40 Kuzey enlemi ve 29-61 Doğu boylamları arasında kalan şehir; Kocaeli, Bursa ve Gemlik Körfezi ile komşudur.
 Yalova İklim Özellikleri
  Yalova ilinin iklimi; makro-klima olarak tanımlanabilir. Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında geçiş özelliklerinin görüldüğü şehirde kış aylarının belli dönemlerinde karasal iklim yaşanır. Yaz aylarının sıcak ve kurak kış aylarının ise ılık ve bol yağışlı geçtiği Yalova ilçeleri de aynı özellikleri yaşar. Çınarcık, Armutlu, Teşvikiye, Termal, Çiftlikköy, Altınova ve Merkez İlçe şehre bağlı en çok bilinen tatil adresleri olarak gösterilebilir.
  İstanbul, Bursa ve İzmir gibi büyük şehirlere çok yakın olan Yalova ulaşım açısından zengin imkanlara sahiptir. İstanbul'da Yenikapı ve Pendik terminallerinden yılın 365 günü hizmet veren feribotlar ile şehre kolay, hızlı ve ekonomik ulaşım sağlanabilir. Topçular-Eskihisar arasında yapılan arabalı vapur seferleriyle de şehrin bağlantıları güçlendirilmiştir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden şehre ulaşım yaklaşık olarak 1 saat sürer. 
  Yalova-Kocaeli arasında kullanılan karayolu bağlantıları şehrin İstanbul ve İç Anadolu Bölgesine açılan kapısı olarak görülebilir. Osman Gazi Köprüsü'nün hizmete açılmasının ardından değerlenen bölge, lojistik açıdan da son derece önemli bir konumdadır. Bursa'ya 69 km, Kocaeli'ne 63 km, Gölcük'e 52 km ve İstanbul'a sadece 174 km uzaklıkta kalan Yalova'da ormanlık alan şehir genelinin %5'lik kısmını kaplar.
 Yalova'da Görülmesi Gereken Adresler
  Samanlı Dağları'nın kuzeye bakan eteklerinde kurulan şehir doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle büyük şehirlere yakın doğal bir huzur mekanı olarak görülebilir. Yerleşimin çok eski tarihlere dayandığı bölgede; Gökçe Barajı, Büyük Dipsiz Göl, Termal Kaplıcaları, Yürüyen Köşk, Canlı Ağaç Müzesi, Su Düşen ve Erikli Şelaleleri görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.
  Özellikle yaz aylarında İstanbul Yalova feribot hizmetinden yararlanarak günü birlik ya da eş dost ziyareti sebebiyle bölgeye olan ulaşımda artış yaşanır. Bayram tatillerinde dolup taşan Çınarcık kum plajları bölgedeki turizm ve ticaret faaliyetlerinin de artmasına katkı sağlar. Organik tarım ve çiçekçilikle geçinen bölge halkı, büyük şehirlere yakın olmanın avantajını her açıdan yaşar.
- - -
loading
Yükleniyor...