Trabzon

  Trabzon nerede? sorusu için, Trabzon ili Karadeniz Bölgesinde bulunan illerimizden birisidir. Karadeniz’in doğusunda yer alan merkezi bir şehirdir. Trabzon ilçeleri Akçaabat, Arsin, Araklı, Çarşıbaşı, Dernekpazarı, Beşikdüzü, Çaykara, Hayrat, Düzköy, Of, Maçka, Köprübaşı, Şalpazarı, Sürmene, Yomra, Tonya ve Vakfıkebir olmak üzere toplam 17 ilçe bulunmaktadır. Trabzon ulaşım kaynakları oldukça fazladır. Trabzon havalimanı 40.993176 enlem ile 39.785755 boylamda yer alır. Bulunduğu konum olarak Konaklar Mahallesinde merkez ilçeye bağlı olarak bulunmaktadır. Trabzon havalimanının posta kodu ise 61010’dur. Deniz seviyesine bağlı yüksekliği ise yaklaşık 37 metredir.
  Karadeniz sahili bakımından Zigana dağının arasında yer almaktadır. Aynı zamanda yüz ölçümü de diğer Karadeniz illerine göre oldukça fazladır. Trabzon, batısında Giresun iline bağlıdır. Giresun’un Eynesil ilçesinden Gümüşhane ilinin Torul ilçesine kadar bağı bulunmaktadır. Konum itibari ile Bayburt iline oldukça yakındır. Aynı zamanda Doğusunda yer alan Rize’ye de bağlı olarak İkizdere ve Kalkandere gibi ilçeleri arasındadır. Kuzey tarafında bulunan ve Karadeniz’in merkez ili haline gelen Trabzon antik çağ yıllarından itibaren tanınan ve sevilen tarihi il ve merkezlerden biridir.
 Trabzon Şehir Nüfuzu Ne Kadar?
  Trabzon şehrinin toplam nüfusu 2015 yılı itibarıyla yaklaşık 768.417 kişidir. Türkiye’de yer alan en kalabalık iller arasında 29.sıradadır. 1930’lu yıllarda yaklaşık 30.000 nüfusu bulunmaktadır. Bu nüfus 90’lı yıllarda yaklaşık 360.000’a kadar çıkmıştır.
 Trabzon Şehir İçi Ulaşım İmkânları Nelerdir?
  Trabzon şehir içi ulaşımları otobüs ve dolmuş hatları olarak yer almaktadır. Trabzon otobüs hatları, 8 tane toplu taşıma hattı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 20 tane de özel halk otobüsü hizmet vermektedir. Aynı zamanda farklı semtlere giden dolmuş hatları da bulunmaktadır. Meydandan kalkarak tanjant ve sahil istikametine giden yaklaşık 8 tane dolmuş hattı bulunmaktadır. Aynı zamanda Atapark mevkiinden gelerek sahil yoluna giden farklı dolmuş hatları da bulunmaktadır. Bu dolmuş hattı, Atapark güzergâhından gelerek, sahil ve tanjant yoluna doğru gitmektedir. Ardından Cumhuriyet Caddesine çıkarak Maraş ve Gazipaşa Caddesine ilerlemektedir. Tanjant köprü altı istikametini kullanarak meydana ve Maraş Caddesine tekrar dönmektedir. Bu dolmuş hattı durakları Tabakhane ve Zağnos köprüsüne kadar ilerlemektedir.
- - -
loading
Yükleniyor...