Marmaris

Ege Bölgesi'nde yer alan turizm ilçesi Marmaris nerede? Marmaris Ege Bölgesi'nin güneyinde yer alan Muğla iline bağlı gelişmiş bir turizm ilçesidir. Güneyinde Dalyan kuzeyinde Bodrum Marmaris’e yakın yerler arasındadır. Nüfusu 2017 nüfus sayımına göre 91.871'dir. Bu nüfusun %53,06'sını erkek %46,94'ünü kadınlar oluşturur. Her yıl göç alarak nüfusu artmaktadır.
  Marmaris tarih boyunca çoğunlukla Karyalıların egemenliği altında kalmıştır. Kısa süreli olarak farklı uygarlıkların egemenliği altında kaldıktan sonra 1010 yılında Selçuklular hakimiyetine girerek Türk topraklarına dahil edilmiştir. Rodos Adası ve Mısır arasında önemli bir ticari liman kenti olma görevini üstlenmiştir. Kıyılardaki limanların coğrafik yapısı sebebiyle güvenli olarak görülmüştür. 
  Marmaris gelirinin büyük çoğunluğunu turizmden sağlar. Yazları tüm ülkelerden turistler burayı ziyaret etmektedir. Yüksek kalite ve kapasiteye sahip oteller bölgeye önemli gelir kaynağı sağlar. Tatil amaçlı kullanılan oteller ayrıca kongrelere ve bayi toplantılarına da uygundur. Turizm yanında tarım da Marmaris'in geçim kaynakları arasında yer alır. Buğday, zeytin, turunçgiller, yer fıstığı, susam, tütün, sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Ayrıca bölgeye özgü üretimi yapılan sığla yağı tüm dünyaya ihraç edilmektedir.
  Marmaris'te Akdeniz iklimi görülmektedir. Yaz mevsimi çok uzun sürer. Bu sebeple turizm mevsimi uzun bir dönemi kapsar. Nisan ayı itibariyle havalar ısınır. Kasım ayı ortasına kadar sıcaklık devam eder. Nemli bir havası vardır ve sıcaklık yüksektir. Kışları yağmurlu ve ılık bir hava görülür.
  İçmeler, Turunç, Hisarönü, Gökova, Selimiye, Bozburun, Çiftlik, Cennet Adası yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettikleri konaklama yerleridir. Sedir Adası, Kleopatra Plajı, Bördübet Koyu, Marmaris Saklı Göl, İnbükü Orman Kampı ve Marmaris Milli Parkı görülmesi gereken yerler arasındadır.
  En yakınında bulunan havalimanı Dalaman havalimanı olan Marmaris'e hava yolları şirketleri yurt içi ve dışından tarifeli uçuşlar yapmaktadır. Uzun turizm sezonu ve artan nüfusu ile ülke genelinde Marmaris otobüs ile ulaşımı yıl boyunca kolay olan bir yerdir. Yazları yapılan mavi turlar sayesinde de deniz yolu ile Marmaris ulaşım açısından kolaylıkla gidilebilen bir konuma sahiptir.
- - -
loading
Yükleniyor...