Kuşadası

Kuşadası nerede? Sorusunun cevabı şu şekildedir. Kuşadası, ülkemizin Ege bölgesi sınırları içinde yer alan bir turizm beldesidir. Sahip olduğu güzellikleri ve konumu sebebi ile özellikle yazları yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir. Aydın’ın turizm ilçelerinden bir tanesi olan Kuşadası, il merkezine 71 km uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca İzmir İline de 95 km mesafesi ile bu ilden de yoğun turist akını almaktadır. İlçenin alanı 264 kilometre kare ve nüfusu da 90000 civarındadır. Kuşadası, kendisine en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes havalimanı yerleşkesine, 83 km uzaklıkta yer almaktadır.
 Kuşadası’nın Coğrafi Özellikleri
  Kuşadası, Ege denizine kıyısı olan Aydın’ın iki ilçesinden birisidir. Bu ilçe, özellikle Türkiye’nin ilk tatil merkezlerinden birisi olması ve ilk kruvazör turizminin başladığı yerlerden birisi sayılması gibi sebepler ile yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Ayrıca, dilek yarımadası milli parkını da bünyesinde barındırmaktadır.
  Dağların denize dik uzandığı bu ilçemizde ayrıca ülkemiz sınırlarında 1.400 metre uzaklıkta bir Yunan adası olan Samos Adası bulunmaktadır. İklim olarak, Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgede, yazlar; sıcak ve kurak geçerken, kışlar; ılık ve genellikle bol yağışlı geçmektedir. Özellikle Dilek Yarımadasının bulunduğu bölge, Ege bölgesi ortalamasının çok üzerinde yağmur alarak, çok farklı çeşitte bitki türüne de ev sahipliği yapmaktadır.
 Kuşadası’nın Turizm Potansiyeli
  Kuşadası sahip olduğu özellikleri ile farklı turizm türlerinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Dilek yarımadası Milli parkı ile doğa turizmine, sahip olduğu limanı ile kruvazör turizmine, sahip olduğu bakir koyları ile deniz turizmine olanak sağlamaktadır. Çevresindeki tarihi güzellikleri sebebi ile de tarihi turizminin çeşitli turlar aracılığı ile yapıldığı görülmektedir.
  Bu özellikleri ile Kuşadası ulaşım seçeneklerinin çeşitli yolları vardır. Havalimanı ile ulaşım seçeneğinin yanında ayrıca, Kuşadası otobüs seferleri de özellikle yazın, çok farklı yerlerden buraya ulaşımın sağlanmasına katkı sağlamaktadır. Günümüzün değişen şartlarına uyum sağlayarak, sizlerde Kuşadası'na yakın yerler nereleri diyerek, bu yakın yerlere uğrarken Kuşadası’nı da es geçmemelisiniz.
  Eşsiz doğal güzellikleri ve deniz turizmi potansiyeli ile Samos’ a yapılan seferlere Pasaportunuz varsa katılıp kapıda vize alarak, tatil deneyimlerinize farklılıklar katabilirsiniz. Böylece farklı bir tatil deneyimi yaşamanın zevkini yaşayabilirsiniz.
- - -
loading
Yükleniyor...