Kahramanmaraş

Kahramanmaraş nerede? düşüncesi için Kahramanmaraş Doğu Akdeniz bölgesinde yer alan Yavşan ve Başkonuş yayları arasında bulunan bir ilimizdir. Çeşitli parkları ve tabiatı koruma alanları ile bilinmektedir. Aynı zamanda tarihi kaleleri, geleneksel el yapımı dükkânları, mağaraları ile tam anlamıyla tarihi bir şölendir. Genel nüfus 1.127.623 kişiden oluşmaktadır. Yüzölçümü bakımından 14.505,00 km2 rakım ise 568’dir. İl trafik plaka kodu 46’dır. Telefon kodu 344’tür.
  Kahramanmaraş, Doğu Anadolu ve Orta Doğu bölgelerinin sınırını teşkil etmektedir. Yükselti ve uzaklık nedeni ile değişime uğrayarak karasal bir iklime dönüşmüştür. Bunun yanı sıra hala Akdeniz iklim tipi de yaşanmaktadır. Güneyde kalan illere göre daha serin bir havaya sahiptir. Binboğa, Engizek, Nur Dağı, Berit ve Ahır Dağı Kahramanmaraş’ın önemli yükseltileri arasında yer almaktadır. Göksun ve Elbistan Kahramanmaraş’ın en önemli ovalarındandır. Ceyhan nehrinin şehir sınırları içerisinde yer alır. Kahramanmaraş, kaynak su ve akarsu bakımından önemli bir alan teşkil etmektedir. SU bakımından oldukça zengin olan bu şehirde, yaz aylarında neredeyse hiç kuraklık yaşanmaz.
 Kahramanmaraş’ın İlçeleri ve Nüfusları Nedir?
  Kahramanmaraş ilçeleri toplam 11 tanedir. Bunlar sırasıyla, Onikişubat ilçesi nüfuz yoğunluğu yaklaşık 407.956 kişi bulunmaktadır. Dulkadiroğlu ilçesi nüfus yoğunluğu 224.531 kişidir. Elbistan ilçesi, nüfus yoğunluğu 142.779 kişidir. Kahramanmaraş’ın kuzeyinde kalan Afşin ilçesi nüfus yoğunluğu 81.107 kişidir. İl merkezinden yaklaşık 26 km uzaklıktaki Türkoğlu ilçesi nüfus yoğunluğu 81.701 kişidir. Pazarcık ilçesi nüfus yoğunluğu yaklaşık 68.128 kişidir. Göksun ilçesi nüfus yoğunluğu 51.615 kişi, Andırın ilçesi nüfus yoğunluğu 32.998 kişi, Çağlayancerit ilçesi nüfus yoğunluğu 23.025 kişi, Nurhak ilçesi nüfus yoğunluğu 12.124 kişi ve son olarak Ekinözü ilçesi nüfus yoğunluğu 11.484 kişidir.
 Kahramanmaraş Farklı Ulaşım Yolları İle Nasıl Gidilir?
  Kahramanmaraş ulaşım yönünden pek çok imkân sunmaktadır. Kahramanmaraş havalimanı şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından uçuş seferleri düzenlenmektedir. Karayolunu tercih etmek isteyenler için Türkiye’nin her ilinden otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Kahramanmaraş otobüs terminalinde inerek, otobüs, dolmuş, servis ya da taksi ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz.
- - -
loading
Yükleniyor...