Eskişehir

13.652 km'lik yüzölçümüne sahip olan Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında yer alır. Coğrafi karakterini İç Anadolu Bölgesi'nden alan şehrin Sarıcakaya ve Mihallıçık ilçeleri Karadeniz Bölgesi'nin özelliklerine sahiptir. Gece ve gündüz arasında yaşanan sıcaklık farkı şehrin sert bir kara iklimi yaşadığının en net göstergesidir.
  1993 yılında Büyükşehir Belediyesi olan Eskişehir, Türkiye’nin en kalabalık 25.şehridir. Nüfusu 950 bine yaklaşan şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı, turistik açıdan öneme sahiptir. Osmangazi ve Anadolu Üniversiteleri’ne ev sahipliği yapan şehirde genç nüfus oranı oldukça yüksektir. 
 Eskişehir'de Ekonomik Yapı
  Türkiye'nin en modern ve gelişmiş şehirleri arasında yer alan Eskişehir ilçeleri şehirdeki genç nüfusun fazlalığından etkilenmiştir. Mahmudiye, Sivrihisar, Sarıcakaya, Tepebaşı, Seyitgazi, İnönü, Alpu, Çifteler, Günyüzü, Odunpazarı ve Belikova en bilinen ilçeler arasında sayılabilir. Eskişehir otobüs seferleri ile şehir içi ulaşım en iyi şekilde sağlanır. 
  Eskişehir ulaşım imkanları açısından son derece donanımlıdır. Şehre kara, hava ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilir. İstanbul’un İç Anadolu ile bağlantısını sağlayan il, aynı zamanda başkentin de Güney Marmara ve Batı Anadolu ile olan bağlantısını sağlayan önemli bir duraktır. Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı hava taşımacılığı ve havaalanı işletmeciliği yapma hakkına sahiptir. Ankara ve tüm Anadolu ile bağlantılı bir demiryolu ağına sahip olan Eskişehir, Yüksek Hızlı Tren hizmetlerinin ilk başladığı adres olarak da dikkat çeker.
 Eskişehir'de Görülmesi Gereken Yerler
  Eskişehir nerede? Eski ve Orta Çağ'dan bu yana yerleşim merkezi olarak bilinen şehir, sahip olduğu kaplıcalar ile ticari bir zenginliğe kavuşmuştur. Kurtuluş Savaşı yıllarında kilit görev üstlenen bölge, 12 ilçesiyle bugün ülkemiz için son derece önemli bir merkez görevini üstlenir. Kurşunlu ve Yunus Emre Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı Evleri, Sivrihisar, Köprübaşı, Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Porsuk Çayı görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. 
 İlklerin Şehri: Eskişehir
  Sanat kurumlarıyla fark yaratan şehir, her yıl çeşitli fuar, sergi ve festivale ev sahipliği yapar. Modern yaşamın en önemli temsilcileri arasında adı geçen Eskişehir, pek çok ilke imzasını atmıştır. İlk hızlı tren seferi Eskişehir’e yapılmış, ilk Türk otomobili Devrim, ilk F-16 motor üretimi, Osmanlı'da ilk vergi alımı ve ilk temyiz mahkemesinin açıldığı yer Eskişehir'dir.
- - -
loading
Yükleniyor...