Bolu

Bolu Nerede Yer Almaktadır?
  "Bolu nerede?" sorusuna yanıt olarak Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesi verilebilir. Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Bolu, 8.276 kilometre karelik bir alandadır. Çevresinde ise Ankara, Karabük, Düzce, Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Zonguldak ve Çankırı bulunmaktadır. Bu illerden Ankara güneyinde bulunmaktadır. Çankırı doğusunda, Karabük kuzey doğusunda, Bilecik ve Eskişehir güney batısında, Sakarya ve Düzce illeri de batısında bulunmaktadır. Bu illere komşu olan Bolu ili ortalama rakım olarak 1000 metredir. Merkez ilçesinin rakımı ise 725 metre civarındadır.
 Bolu'nun İlçeleri
  Bolu'nun sekiz tane ilçesi bulunmaktadır. Bu sekiz ilçelerden üç tanesi doğudadır. Bunlar; Gerede, Yeniçağa ve Dörtdivandır. Mengen ilçesi kuzeydoğuda, Göynük ve Mudurnu ilçeleri güneybatıda, Seben ve Kıbrısçık ilçeleri ise güneyde yer almaktadır. Bolu ilçeleri Bolu'nun merkezine yakın mesafededir.
 Bolu'ya Ulaşım Nasıldır?
  Bolu ulaşım alanında konumu gereği oldukça iyidir. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin arasında olması dolayısı ile birçok otobüs uğramaktadır. Ayrıca Bolu otobüs bakımından da çoğu illere birçok seferler düzenleyen bir ilimizdir. Bunların yanı sıra Bolu ilinin kendi içerisindeki ilçelere veya semtlere olan ulaşımı da oldukça kolaydır. 
 Bolu'nun İklimi Nasıldır?
  Bolu iklim olarak genellikle Karadeniz ikliminin özelliklerini taşımaktadır. Ancak konumu gereği farklı iklim özelliklerinin de etkisi altına girmektedir. İlçelerden bazıları İç Anadolu Bölgesine yakın olduğundan dolayı İç Anadolu'nun sert ve karasal iklimi de etkisini oldukça göstermektedir. Genellikle kar yağışının fazla olması ve karın yerlerde uzun süre kalması ile bilinen Bolu'da kışları oldukça soğuk geçmektedir. Yani karasal iklim özellikleri daha baskındır. 
 Bolu'nun Bitki Örtüsü
  Bolu'da hakim olan bitki örtüsünü ormanlar oluşturmaktadır. Ormanlar ilin büyük bir çoğunluğunu kaplamaktadır. Ormanları ise oldukça zengindir. Kayın, ıhlamur, meşe, kızılağaç, karaağaç, kavak, köknar ve sarıçam en çok bulunan türlerdir. Bunlar dışında da birçok türe rastlamak mümkündür. Ayrıca Bolu, gölleri ile de zengin bir ilimizdir. Bolu Abant gölü turistik açıdan önemli bir gölüdür. Abant Gölü dışında Yedigöller Bölgesi de hem göller hem de zengin orman bakımından çok önemli turistik bir yerdir.
- - -
loading
Yükleniyor...