Balıkesir

Balıkesir ili M. Ö. 3200'lü yıllardan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir ilimizdir. M. Ö. 2000'li yıllarda Pelasgların burada koloniler kurdukları bilinmektedir. Daha sonrasında ise Frigya, Lidya, Pers, Makedonya, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans hakimiyetini tanımıştır.
  1071 Malazgirt Savaşı'nda Selçuklu beylerinden Kalem Şah'ın oğlu Karesi Bey burada bir beylik kurarak Balıkesir'i beyliğin merkezi yapar. Daha sonra da Osmanlı egemenliğini kabul eder. 1923 yılında il olup, adını Karesi Bey'den alan ilin adı Balıkesir olur.
  Balıkesir ili 14.272 km'lik yüz ölçümüyle kapladığı alan açısından Türkiye'nin 13. büyük şehridir. Deniz seviyesine ortalama yüksekliği (rakım) 144 metredir.
 Balıkesir'in Coğrafi Konumu 
  Balıkesir Marmara Bölgesi'ndedir. Haritadan "Balıkesir nerede?" diye baktığımızda İzmir, Çanakkale, Bursa, Manisa ve Kütahya illeri ile Komşu olduğunu görebiliriz. İlin komşu illere göre mesafesi şu şekildedir: Manisa 122 km, İzmir 151 km, Çanakkale 138 km ve en yakın olan Bursa 116 km'dir. 
 Balıkesir İlçeleri
  Marmara Bölgesi'nde önemli bir konum üzerinde yer alan Balıkesir'in toplam 20 ilçesi vardır. Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk Balıkesir ilçeleri arasında sayabiliriz. 0.4 km'yle en yakın ilçesi Altıeylül, 109. 6km'yle en uzak ilçesi Marmara'dır. 
 Ulaşım 
  Balıkesir ulaşım sorunu yaşamayan iller arasındadır. Gerek karayoluyla, gerek deniz yoluyla gerekse hava yoluyla ulaşımı mevcuttur. 
  Türkiye'nin her yerinden karayoluyla ulaşım sağlanabilmektedir. Balıkesir otobüs  seferleriyle ulaşım yaptığınızda, Balıkesir Otogarı'nda şehrin Kurtuluş Savaşı ruhunu yansıtan "Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir'e hoş geldiniz." şeklinde bir karşılama sizi beklemektedir. Bunun yanında İstanbul'dan Bandırma'ya yapılan feribot ve yolcu vapuru seferleriyle de deniz ulaşımı sağlanmaktadır. Hava yolu ulaşımını tercih edecekseniz eğer Balıkesir Koca Seyit Havalimanı isabetli bir tercih olacaktır. Edremit ilçe sınırlarında olan bu havalimanı Merkez Havalimanı dışında sivil havalimanı olarak geçmektedir. Hem yurtiçi hem yurtdışı uçuşların yapıldığı Koca Seyit Havalimanı'nda yurt dışı olarak sadece Almanya' ya uçuş yapılmaktadır. Şehir merkezine uzaklığı 90 km olup, şehir merkezine gitmek için Edremit veya Burhaniye ilçelerine gitmeniz gerekmektedir. Bunun yanında yolculuk yaptığınız firmanın şehir merkezine giden servislerini de kullanabilirsiniz.
- - -
loading
Yükleniyor...