Artvin

Artvin nerede? sorusuna verilecek cevap coğrafi olarak bellidir: Artvin Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer alır ve bölgenin en doğusunda yer alan şehirdir. Eski adı Livane olan şehrimizin nüfusu 166.143 kişidir. Halkının yüzde sekseninin tarım ile uğraştığı Artvin gelirinin ancak yüzde otuzunu tarımdan elde eder. Madencilik, ormancılık, turizm, enerji alanları da Artvin'in gelir kaynakları arasında yer alır.
  Karadeniz ikliminin hakim olduğu Artvin her mevsim değişkenlik gösterse de yağış alır. Artvin Çoruh Üniversitesi 2007 yılında açılmış ve bünyesinde eğitim, mühendislik, sağlık ve ilahiyat olmak üzere birçok fakülte barındırmaktadır. Artvin ilçeleri: Merkez ilçe Artvin şehir merkezidir. Karadeniz'e sahili olan ilçeler Arhavi ve Hopa'dır. Borçka ve Murgul nispeten daha küçük ve merkeze yakın olan ilçelerdir. Yusufeli Erzurum sınırında yer alır ve coğrafi özellikleri bakımından Erzurum'a daha çok benzemektedir. Şavşat ve Ardanuç ise Ardahan sınırındaki ilçelerdir. Kemalpaşa ise 2017 yılındaki bir KHK ile ilçe olmuştur.
  Gürcistan ile Türkiye arasındaki sınır kapısı Sarp sınır kapısı bu ilçede yer almaktadır. Artvin merkezden ilçelerine, ilçelerinden Artvin merkeze ortalama bir saat aralıklar ile dolmuş minibüsler aracılığıyla ulaşım sağlanmaktadır. Artvin merkezde tam teşekküllü bir devlet hastanesi bulunmaktadır ve merkez ve çevre ilçelere hizmet vermektedir.
  Artvin'e ulaşım kara, deniz ve hava yolu ile sağlanabilir. Deniz yolu ile ulaşım daha çok ticari amaçla yapılıp Hopa limanı kullanılmaktadır. Kara yolu ile ulaşımda Hopa'ya kadar Karadeniz Sahil Yolu kullanılır, Hopa'dan sonra Hopa-Artvin kara yolu kullanılır. Artvin otobüs firmaları teknolojik ve yeni otobüsler kullanmaktadırlar ve Trabzon, Erzurum, Ankara, Samsun, Bursa, İzmir ve İstanbul'a sefer düzenlemektedirler. Yerli nüfusun çoğunun Bursa ve İstanbul gibi illerde yaşamaları sayesinde otobüs seferleri oldukça sık yapılmaktadır.
  Artvin'e hava yolu ile ulaşımda Artvin Hopa Havalimanı kullanılır. Aslında Hopa'da bir havalimanı yer almamaktadır. Hopa Havalimanı'ndan Batum'daki uçuş pisti kullanılarak seferler düzenlenir. İşleyiş şu şekilde gerçekleşir: Artvin'den ayrılırken ilk önce Hopa Deniz İşletme Müdürlüğü'nün içinde yer alan Hopa Havalimanı giriş bürosundan giriş yaptırılır. Orada bavullarınızı teslim eder ve otobüslere binerek Batum'a yol alırsınız. Sarp sınır kapısında ayrıca kontrol edilmezsiniz ve Batum Havalimanında Gürcü yetkililer sizi son kez kontrolden geçirir ve uçağa binersiniz.
  Artvin'e gelirken de ilk önce Batum Havalimanına iniş yaparsınız ve oradan otobüsler ile Hopa'ya görülürsünüz. Çıkış işlemleriniz Hopa'da yapılır. Batum'da inmenize izin verilmez.
- - -
loading
Yükleniyor...