Antalya

Türkiye'nin dünyaca ünlü turizm- tatil şehri olan Antalya nerede? Antalya Türkiye'nin güneyindeki Akdeniz Bölgesi'nde yer alan bir şehirdir. Türkiye'nin 5. büyük şehridir. Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların himayesine girmiştir. Antalya ismi 2. Attalos' tan gelmektedir. 1207 yılında Selçuklular döneminde Türklerin himayesine alınmıştır.
  Antalya tarih boyunca doğal güzellikleri ve iklimi ile dikkat çekmiştir. 5 yıldızlı turistik tatil köyleri ve otelleri ile tüm dünya ülkelerinden turistleri çekmektedir. Kongre ve organizasyonlar için uygun olan konaklama tesisleri kışın da ilgi odağı olmasını sağlar.
  Antalya'da ikisi devlet olmak üzere dört adet üniversite mevcuttur. Akdeniz Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi devlet üniversiteleridir. Alanya Hamdullah Emin Paşa, Uluslararası Antalya Üniversitesi de vakıf üniversiteleridir. 2017 nüfus sayımı rakamlarına göre 2.364.396 nüfusu mevcuttur. Yıllık %40 nüfus artış oranına sahiptir.
 Antalya'nın Coğrafi Özellikleri 
  Yüzölçümü 20,909 km2'dir. 640 km kıyı uzunluğuna sahiptir. Toros Dağları ile çevrelenmektedir. Antalya ilinin batısında dağlar kıyıya dik iner. Bu da o bölgedeki sahillerin derinliğinin artmasına sebep olur. Turizm merkezi olan Antalya ilçeleri Belek, Kemer, Alanya, Konyaaltı, Kaş, Lara, Kale, Akseki, Elmalı, Gazipaşa, Gündoğmuş, Finike, Kalkan, İbradı, Korkuteli, Serik, Kumluca, Manavgat'tır.
  Bitki örtüsü makidir. Kıyı bölgelerde Akdeniz iklimi hakimdir. Kışları çok yağışlı ve ılık, yazları sıcak ve kurak geçer. Yazın yerel halk yaylardaki evlerine giderek yazı orada geçirirler. Kıyılardan uzaklaştıkça iklim yazları ılık kışları soğuk geçer.
 Antalya'nın doğal güzellikleri arasında Manavgat Şelalesi, Düden Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi,
  Karain Mağarası, Yalan Dünya Mağarası, Tilkiler Mağarası, Damlataş Mağarası, Sapadere Kanyonu ve Olimpos sayılabilir. Antalya'nın tarihi yerleri Aspendos Kalesi, Alanya Kalesi, Alanya Tersanesi, Kaleiçi, Side Antik Tiyatrosu, Apollo Mabedi, Gemili Mescid, Kızılkule ve Perge kentleridir.
 Antalya Geçim Kaynakları 
  Antalya'nın geçim kaynakları turizm, hayvancılık, tarım ve endüstridir.
 Antalya'ya Nasıl Gidilir
  Hava ve karayolu ile Antalya ulaşım konusunda kolay ulaşılabilir bir şehirdir.
 Antalya'ya Muratpaşa ilçesinde yer alan Antalya havalimanı sayesinde havayoluyla gidilebilir.
  Havaalanındaki servisler sayesinde ilçelere ulaşım mümkün olmaktadır. Karayolu ile Türkiye'nin her yerinden Antalya otobüs firmaları sayesinde ulaşım sağlanabilir.
- - -
loading
Yükleniyor...