Alanya

Türkiye'de yedi adet coğrafi bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerden biri ise Akdeniz bölgesidir. Akdeniz bölgesi turistik ve tarımsal açıdan bünyesinde önemli iller barındırmaktadır. Bu illerden biri ise Antalya'dır. Antalya'nın Alanya isimli ilçesi ise bölge için çok önemli bir öneme sahiptir.
 Alanya Nerede Bulunmaktadır? 
  Alanya Nerede? sorusuna cevap olarak; Alanya Antalya iline bağlı ve şehir merkezine yaklaşık olarak 154 kilometre uzaklıkta bir ilçedir denebilir.
  Alanya 1.598,51 kilometrekarelik bir alana sahiptir ve 2016 yılı itibariyle TÜİK (TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU) tarafından yapılan nüfus sayımına göre yaklaşık 294 bin nüfusa sahiptir. Alanya bir tane de havalimanına sahiptir. Bu havalimanı Alanya Gazipaşa Havaalanı olarak adlandırılır ve Alanya merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Alanya ulaşım açısında da havaalanı bulunması nedeniyle birçok avantaja sahiptir. Bunun yanı sıra Alanya otobüs firmalarının da bölgenin turistik öneminden dolayı sıkça tercih ettiği bir yerdir. Alanya yakın yerler açısından avantajlıdır ve Mersin ve Karaman illerine sınırı bulunmaktadır.
 Alanya Coğrafi, Tarihi ve Fiziki Özellikler
  Akdeniz bölgesi genel olarak kuzey bölgesinde Toros dağları ile çevrilidir. Alanya’da da durum böyledir ve bölgenin kuzey kısımları Toros dağları ile çevrilidir. Alanya tarihte birçok devlet tarafından kullanılmış bir kenttir. Bu Devletlerden bazıları, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devletidir. Alanya için sembol olarak görülen Alanya Kalesi ve Kızıl Kule Selçuklu Devleti zamanında 1. Alaeddin Keykubad tarafından yapılmıştır. Alanya bulunduğu konum sebebiyle yüzyıllardır coğrafi bir öneme sahiptir.
  Akdeniz’e açılmak ülkeler için her zaman çok önemli olmuştur. Mevsim olarak ise Akdeniz iklimi etkilerini sıklıkla göstermektedir. Hava yazın çok sıcak iken, kışın ise ılık olmaktadır. Yapılan araştırmalarda ülkemizde gelen turistlerin %9'u Alanya'yı tercih etmektedir. İkliminin sıcak olması dolayısıyla tarımsal olarak ta bazı ürünler yetişmektedir. Alanya Türkiye'de Yerli Muz ve Avokado üretiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Bu bölgede tarımda sera kullanımı da yaygındır. Alanya da 2 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan biri devlet üniversitesi diğeri ise vakıf üniversitesidir. Alanya ilçesi birçok Avrupa ilçesi ile kardeş şehirdir. Alanya birçok spor alanında da kendine ait takımları bulunmakta ve bu takımların da açık veya kapalı spor alanları vardır.
- - -
loading
Yükleniyor...