İzmir

 Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, Ege bölgesinde yer almaktadır. Tam olarak İzmir nerede? sorusuna net bir yanıt vermek için Manisa ve Aydın'ın İzmir'in coğrafi komşuları olduğunu belirtmek gerekmektedir. Ege denizine kıyısı olan İzmir, yazları sıcak ve kurak geçen ve kışları ise ılık, yağışlı olan Akdeniz iklim kuşağının özelliklerini göstermektedir. Bu özellikleri ile Türkiye'nin önemli bir turizm merkezi olan İzmir'de özellikle yaz aylarında deniz turizmi ilgi odağı olmaktadır.
  Tarihi Güzellikler
  Tarihi, Antik Helen dönemlerine kadar dayanan İzmir birçok tarihi ve kültürel mirası barındırmaktadır. Günümüzde İzmir'de halen antik şehirlerin kalıntıları bulunmaktadır. Bu şehirlerden en önemlisi Efes'tir. Bu antik şehirde insanlık tarihinin önemli izleri olan Hadrian Tapınağı, Celsus kütüphanesi, Artemis Tapınağı gibi yapıların kalıntıları bulunmakta ve her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist bu bölgeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca bölge üzerinde Hristiyan inancı için kutsal kabul edilen Meryem Ana evi bulunmaktadır. Hristiyan inancına göre Meryem Ana evi, hac ziyareti olarak kabul görmektedir. 
 İzmir'in İlçeleri
  İzmir çok sayıda ilçeye sahiptir. Bu ilçelerin bazılarında deniz turizmi etkindir. Bazılarında ise, bahsedilen tarihi yapıları ziyaret etmek mümkündür. Hatta İzmir'de otantik el işi turistik eşyaların üretildiği Kemeraltı gibi yerlerden, Şirince gibi şarap üretimiyle öne çıkan ilçelere kadar çok sayıda alternatif yer almaktadır. En çok öne çıkan İzmir ilçeleri Çeşme, Şirince, Karşıyaka, Bornova, Bergama, Balçova, Konak, Dikili, Foça gibi ilçelerdir. 
  İzmir'e Ulaşım
  Her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapan İzmir ulaşım yönünden oldukça zengin seçeneklere sahiptir. İlçede bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı yurt içi ve yurt dışından çok sayıda uçak seferleri yapılan bir alandır. Hava yolu ile ulaşım seçeneklerinin bir hayli fazla olduğu İzmir otobüs ile ulaşım için de uygundur. Hemen hemen her otobüs şirketinin seferlerinin bulunduğu İzmir'e otobüsle ulaşım, İstanbul'dan 6 veya en geç 8 saat civarında sağlanmaktadır. Bu ulaşım yollarının dışında İzmir bir liman kenti olduğundan civar bölgelerden deniz seferleriyle de İzmir'e ulaşım sağlanmaktadır. Hatta İzmir uluslararası turistik gemi yolculuklarının da durağıdır.
- - -
loading
Yükleniyor...