İstanbul

İstanbul İlçeleri 
  Marmara bölgesi ya da İstanbul'a gelmemiş olanlar için İstanbul nerede? sorusu öncelikli olarak popüler bir şekilde sorulan soruların başında gelmektedir. İstanbul, Marmara Bölgesinde bulunan ve Türkiye'de 81 il arasında en kalabalık nüfusa sahip kentidir. Aynı zamanda İstanbul kenti nüfus yoğunluğu bakımından da en önde yer alan şehirdir. Son elde edilen istatistiklere ve verilere göre 15 milyondan fazla kayıtlı nüfusa sahiptir. Yurt dışında ''uyumayan kent'' olarak bilinen İstanbul, ilçe, köy ve mahalle sayısı bakımından da diğer illere göre üstündür. 39 adet belirlenen İstanbul ilçeleri Avrupa ve Asya yakası olarak ikiye ayrılmaktadır. 
İstanbul, farklı iki kıtada toprakları bulunan bir mega kent olarak tanımlanmaktadır. Sahip olduğu ilçelerden 25 adedi Avrupa yakasında yer almaktadır. Avrupa Yakası, Tüm Türkiye'nin en fazla istihdamına sahip bölgesi olarak bildirilmektedir. 14 ilçesi ise Asya yakasında bulunur. Son yapılan düzenlemeler ile birlikte iki bölgenin daha ilçe yapılması gündemdedir. Bu bölgelerden birinin Hadımköy, bir diğer ise Bahçeşehir bölgeleridir. 
 İstanbul Ulaşım Seçenekleri 
  İstanbul kentinde biri Avrupa bir diğeri Asya kıtasında olmak üzere iki adet hava limanı bulunmaktadır. Bunlara kısaca İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları denmektedir. Özellikle şehir dışından ve yurt dışında bu kente gelecek olanların sıklıkla kullandığı yolculuk türlerinin başında uçak gelmektedir. Atatürk havalimanı Yeşilköy ilçesinde yer almaktadır. Sabiha Gökçe hava limanı ise Atatürk Hava Limanından sonra inşa edilmiş olup Pendik sınırları içerisinde yer almaktadır. Her iki hava limanının bir yıl içerisinde yolculuklarını gerçekleştirdiği yolcu sayısı 100 milyon adedi geçmektedir. Bu hava limanlarına ulaşmak için özel metro hatları, Marmaray, İstanbul otobüs seçenekleri ve Metrobüs gibi birbirinden bağımsız ulaşım ağları mevcuttur. 
Elde edilen son istatistiklere göre İstanbul ulaşım hattın günde 700den fazla sefer düzenlenmekte ve 6 bine yakın otobüs aktif olarak çalışmaktadır. İstanbul ulaşımda en temel özelliklerden bir diğeri aktarma seçeneklerinin olmasıdır. Özellikle birçok yeri aynı gün içerisinde gezmek ve turlamak isteyen yerli ve yabancı turistler için ek vapur seferleri de düzenlenmektedir. İstanbul, Türkiye içerisinde en fazla ulaşım seçeneğine sahip olan kenttir.
- - -
loading
Yükleniyor...